Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MWC 922: Mlhovina Červený čtverec

Uznání a copyright: Peter Tuthill (Sydney U.)

Co by mohlo být příčinou toho, že se mlhovina jeví jako čtverec? Nikdo si není jistý. Horká hvězdná soustava známá jako MWC 922 se ovšem zdá být zanořena v mlhovině právě takového tvaru. Snímek nahoře kombinuje infračervené expozice z Halova dalekohledu na Mt. Palomaru v Kalifornii a z dalekohledu Keck-2 na Mauna Kea na Havaji. Vedoucí předběžná hypotéza pro čtvercovou mlhovinu praví, že centrální hvězda, nebo hvězdy, nějak vyvrhnula v pozdních vývojových stádiích kužely plynu. U MWC 922 se stalo, že kužely svírají skoro pravé úhly a jsou vidět ze stran. K podpůrným důkazům pro hypotézu kuželů patří, že radiální paprsky na obrázku by mohly probíhat podél stěn. Badatelé spekulují, že by se kužely při pohledu z jiného úhlu jevily podobně, jako gigantické prstence supernovy 1987A, což ukazuje na možnost, že hvězda MWC 922 by jednoho dne mohla sama vybuchnout do podobné supernovy.

Štítky: Mlhovina, MWC 922, Red Square


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »