Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Změť v galaxii Centaurus A

Uznání a copyright: Robert Gendler and Stephane Guisard

Střed této oblasti plné hvězd Centaurus A vypadá jako fantastická změť starých žlutých hvězd, mladých modrých hvězdokup a temných prachových pásů. Tato pekuliární eliptická galaxie má něco přes 60 000 světelných let a je zřejmě výsledkem srážky dvou jinak normálních galaxií. Zbytky kosmických trosek vytrvale požírá černá díra miliardkrát hmotnější než Slunce ve středu Centaurus A. Nejspíše právě tato černá díra je centrálním motorem, který generuje rádiové, rentgenové a gama paprsky, které Centaurus A a další aktivní galaxie vyzařují. Na aktivní galaxii je Centaurus A docela blízko, zhruba 10 miliónů světelných let daleko, a tak ji pozemští astronomové mohli dobře prozkoumat.
Oprava: Na chybu překladu "miliardkrát" upozornil 30.6. Zolo Tóth.

Štítky: Aktivní galaxie, Černá díra, Centaurus A, Elliptical galaxy, Ngc 5128


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »