Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roj Perseid

Uznání a copyright: Fred Bruenjes

Dnes je noc vhodná pro pozorování meteorů. Na planetu Zemi bude pršet kometární prach a tmavou oblohou budou křižovat meteory z každoročního roje Perseid. Astronom Fred Bruenjes si v noci z 11 na 12. srpna 2004 užíval očekávané kosmické počasí a přitom pořídil širokoúhlým objektivem sérii mnoha 30 sekundových expozic. Kombinací těch snímků, na kterých byly zachyceny záblesky meteorů, vytvořil tento pěkný pohled na letní Perseidy. Ačkoliv kometární prachové částice putují po vzájemně rovnoběžných drahách, tak výsledná sprška meteorů vypadá, jako by se rojila z jediného bodu na obloze v souhvězdí Perseus. Jev radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož se rovnoběžné stopy jeví, jakoby se v dálce sbíhaly. Bruenjes uvádí, že na kompozitním obrázku je 51 meteorů Perseid včetně téměř stacionárního meteoru. Letos se se očekává, že meteorický roj Perseid vyvrcholí po dnešní půlnoci v bezměsíčných ranních hodinách 12. srpna.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Radiant


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »