Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohon Podivuhodné hvězdy

Uznání: NASA, JPL-Caltech, GALEX, C. Martin (Caltech), M. Seibert (OCIW)

Astronomové až do sedmnáctého století znali Omicron Ceti neboli Mira jako podivuhodnou hvězdu, hvězdu jejíž jasnost se v průběhu 11 měsíců může výrazně měnit. Mira se nyní považuje za archetyp celé třídy dlouhoperiodických proměnných hvězd. Moderní astronomové nedávno s překvapení zjistili další výraznou charakteristiku Miry, skoro 13 světelných let dlouhý, jakoby kometární ohon. Objev se uskutečnil na základě ultrafialových obrazových údajů z družice GALEX (Galaxy Evolution Explorer). Před miliardami let se Mira podobala našemu Slunci, ale nyní se nafoukla do rudého obra a její vnější vrstvy se odfoukávají do mezihvězdného prostoru. Jak tato obří hvězda brázdí okolním mezihvězdným médiem rychlostí 130 kilometrů za sekundu, tak odvrhávaný materiál vytváří ohon, který svítí v ultrafialovém světle. Množství materiálu v ohonu Miry se odhaduje na 3000 násobek hmoty planety Země. Mira se nachází asi 400 světelných let daleko v souhvězdí Velryby (Cetus) a je v současnosti příliš slabá, aby mohla být vidět pouhým okem, ale v polovině listopadu se stane zase viditelnou.

Štítky: Ultrafialový, Mira, Variable star, Omicron ceti


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »