Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na jezeře Kalamalka

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka

Tato poklidný pohled se sekvencí úplného zatmění Měsíce zachycený 28. srpna se dívá dolů k jezeru Kalamalka a ke světlům města Coldstream v Britské Kolumbii. Expozice každé 4 minuty zachytily polohu Měsíce a fázi zatmění, až Měsíc zapadl za světla města a kopce na obzoru. Tato sekvence umožňuje efektivně změřit trvání úplné fáze zatmění. Trvání měsíčních zatmění měřil také kolem roku 270 př.Kr. řecký astronom Aristarchus, i když pravděpodobně bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto dokázal s využitím geometrie jednoduše a přesně z délky trvání zatmění vypočítat vzdálenost Měsíce v jednotkách poloměrů planety Země.

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Total, Sequence


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »