Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na jezeře Kalamalka

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka

Tato poklidný pohled se sekvencí úplného zatmění Měsíce zachycený 28. srpna se dívá dolů k jezeru Kalamalka a ke světlům města Coldstream v Britské Kolumbii. Expozice každé 4 minuty zachytily polohu Měsíce a fázi zatmění, až Měsíc zapadl za světla města a kopce na obzoru. Tato sekvence umožňuje efektivně změřit trvání úplné fáze zatmění. Trvání měsíčních zatmění měřil také kolem roku 270 př.Kr. řecký astronom Aristarchus, i když pravděpodobně bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto dokázal s využitím geometrie jednoduše a přesně z délky trvání zatmění vypočítat vzdálenost Měsíce v jednotkách poloměrů planety Země.

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Total, Sequence


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »