Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

VERITAS a Venuše

Uznání a copyright: Larry Ciupik (Adler Planetarium, VERITAS Collaboration)

Ti, kteří si ráno přivstanou, stejně jako astronomové teprve před ulehnutím do postele se nedávno mohli těšit z jasných planet na obloze před svítáním s brilantní Venuší nad východním obzorem. K Venuši se 5. listopadu připojil ubývající srpek Měsíce. Tento autoportrét od astronoma Larryho Ciupika zachycuje nádherné přiblížení dvou jasných nebeských světel, i když Měsíc napravo od Venuše je silně přeexponovaný. Zcela vlevo je na této 30 sekundové expozici jasná čára Mezinárodní kosmické stanice s připojeným raketoplánem Discovery. Tato vesmírem putující kombinace na oběžné dráze Země byla v té době třetím nejjasnějším světlem na obloze. Ve slabé siluetě je v popředí vidět vícezrcadlová soustava dalekohledu VERITAS (Very Energetic Radiation Imaging Telescope Array System). VERITAS je v provozu na Whipplově observatoři u Tucsonu v Arizoně a detekuje vysokoenergetické gama paprsky z vesmíru.

Štítky: Měsíc, Venuše, ISS, Veritas


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »