Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsvit velkého hadronového kolideru

Uznání a copyright: Maximilien Brice, CERN

Proč mají objekty hmotnost? Europská organizace CERN postavila nejsilnější urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider), který doposud lidé vytvořili a pomůže tak s hledáním odpovědi. LHC má začít v květnu srážet navzájem protony bezprecedentními rychlostmi. LHC bude zkoumat přední vysvětlení, že hmotnost pochází z obyčejných částic pronikajících jinak neviditelným, ale všudypřítomným polem virtuálních Higgsových částic. Pokud budou při vysokoenergetických srážkách opravdu vznikat Higgsovy bosony, tak bude podpořen Higgsův mechanismus vznikání hmotnosti. LHC bude také pátrat po černých mikroděrách, po magnetických monopólech a bude zkoumat možnost, že každý typ fundamentálních částic, které známe, má téměř neviditelný supersymetrický protějšek. Projekt LHC@Home umožní komukoliv s domácím počítačem pomáhat vědcům v LHC hledat tyto podivnosti v archivních datech LHC. Na snímku nahoře je člověk před obrovským detektorem ATLAS, jedním z šesti detektorů, které jsou k LHC připojeny.

Štítky: LHC, ATLAS, Fundamental particles


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »