Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eta Carinae a mlhovina Homunkulus

Uznání: N. Smith, J. A. Morse (U. Colorado) et al., NASA

Jak hvězda Eta Carinae vytvořila tuto neobvyklou mlhovinu? Nikdo si není jistý. Asi před 165 lety se jižní hvězda Eta Carinae záhadně stala druhou nejjasnější hvězdou na noční obloze. Po dvaceti letech, když vyvrhla více hmoty jak naše Slunce, Eta Car neočekávaně zeslábla. Zdá se, že toto vzplanutí vytvořilo nahoře zobrazenou mlhovinu Homunkulus na kompozitním snímku z Hubblova kosmického dalekohledu pořízeném v minulém desetiletí. Na snímku nahoře je vidět fialově zbarvené světlo odrážené od samotné bouřlivé Eta Carinae. Kolem této hvězdy jsou rozpínavé laloky plynu protkávané vlákny tmavého prachu. Laloky jsou protínány výtrysky, které vyvěrají z centrální hvězdy. V okolí těchto laloků jsou červeně zbarvené trosky zachycené jenom díky tomu, že září v úzkém pásmu světla. Tyto trosky se rozpínají ze všeho nejrychleji a patří do nich i proudy krátkých vláken a rázové vlny způsobované srážkami z předchozím materiálem. Eta Car nadále prochází neočekávanými vzplanutími a její vysoká hmotnost a vznětlivost z ní činí kandidáta na ohromný výbuch supernovy někdy v několika málo miliónech let.

Štítky: Supernova, Eta Car, Homunculus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »