Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Makemake z vnější sluneční soustavy

Uznání: R. Hurt (SSC-Caltech), JPL-Caltech, NASA

Nedávno objevený Makemake je jedním z největších známých objektů ve vnější sluneční soustavě. Tento objekt (vyslovuje se make make, kdo z čtenářů ví více o správné výslovnosti, nechť prosím napíše) z Kuiperova pásu je jen o málo menší než Pluto, Slunce obíhá jen o něco víc dál než Pluto a jeví se jen o něco slabší než Pluto. Oběžná dráha Makemake vůči rovině ekliptiky je skloněná více než u Pluta. Tento objekt z vnější sluneční soustavy dostal brzy po svém objevu v roce 2005 týmem, který vedl Mike Brown (Caltech), označení 2005 FY9 a nedávno byl pojmenován Makemake podle tvůrce lidstva v mytologii Rapa Nui na Velikonočním ostrově. Objekt Makemake byl navíc nedávno klasifikován jako trpasličí planeta v nové podkategorii plutoidů, což z Makemake činí po Plutu a Eris třetí katalogizovaný plutoid. O Makemake se ví, že je to trochu načervenalý svět se spektrem, které naznačuje, že je nejspíše pokrytý zmrzlým metanem. Jelikož dosud neexistují žádné snímky povrchu Makemake tak umělecká ilustrace, která měla původně představovat Sednu, byla nyní použita pro Makemake. Blízko vzdáleného Slunce je vidět hypotetický měsíc.
Oprava:Výslovnost tělesa upravena na "make make" (nikoliv makej makej) na základě podnětu Květoslava Berana 27.12.2008. Viz též zvukový soubor http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/En-us-Makemake.ogg.

Štítky: Sluneční soustava, Pluto, MakeMake


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »