Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Generace hvězd ve W5

Uznání: Lori Allen, Xavier Koenig (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL-Caltech, NASA

Obří hvězdotvorná oblast W5 má přes 200 světelných let a je asi 6500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia). Opracovaná mračna chladného plynu a prachu W5 utvářejí na impozantní mozaice infračervených snímků ze Spitzerova kosmického dalekohledu fantastické tvary. Oblast vpravo obsahuje útvary už dříve nazvané Hory stvoření. Nové důkazy ukazují na to, že následné generace hvězd vznikaly v oblasti W5 v rozšiřujícím se vzoru vyvolávém vznikem hvězd. Starší, dřívější generace hvězd se kupí ve středu ohromných dutin, zatímco novější jsou na jejich okrajích. Hvězdné větry a radiace ze starších, centrálních hvězd nejspíše odsunuly a stlačily okolní mezihvězdný materiál a spustily tak kolaps, po kterém začala vznikat mladší, novější generace hvězd. Na tomto snímku ve falešných barvách je zahřátý prach v dutinách červený, zatímco nejmladší hvězdy vznikají v bělavých oblastech. Oblast W5 je též známa jako IC 1848 a spolu s IC 1805 je součástí komplexní oblasti populárně zvané mlhovina Srdce a duše.

Štítky: Star-formation, Infračervený, W5


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »