Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

48 roků kosmických letů

Uznání a copyright: Ralf Vandebergh

NASA slaví tento rok 50. narozeniny. To inspirovalo astronoma Ralfa Vandebergha ke svému vlastnímu příspěvku k oslavám aby pořídil snímky některých historických kosmických těles na oběžné dráze Země se svým skromným zařízením a ručně naváděným 10" (25 cm) Newtonovým zrcadlovým dalekohledem. Jedním z výsledků je tento kompozitní obraz, který zabírá 48 roků kosmických letů! Vlevo je jedna z prvních úspěšných meteorologických družic TIROS 2 vypuštěná v roce 1960. I když tato družice TIROS (Television InfraRed Observation System) přestala fungovat v roce 1961, tak Vandeberg poznamenává, že pokud bychom ji nyní navštívili, tak bychom tam pořád našli video kamery a záznamníky na magnetické pásky. Vpravo je samozřejmě Mezinárodní kosmická stanice včetně svého nedávného přírůstku, nákladní lodi Progress M-65, která ke stanici odstartovala minulý měsíc.

Štítky: Družice, Tiros, ISS


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »