Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pravděpodobná planeta u Beta Pic

Uznání: ESO, A.-M. Lagrange (LAOG), et al.

Mladá, asi 50 světelných let vzdálená hvězda Beta Pictoris se počátkem let 1980 stala jednou z nejdůležitějších hvězd na obloze. Družicová i pozemská teleskopická pozorování tehdy ukázala přítomnost prašného vnějšího okolního disku trosek a vnitřní čistší zóny velikosti zhruba naší sluneční soustavy, tedy silného důkazu vznikání planet. Infračervená pozorování dalekohledy Evropské jižní observatoře, která jsou součástí tohoto kompozitního obrazu, nyní nabízí detekci příčiny této čisté zóny, což bude nejspíše obří planeta obíhající kolem Beta Pic. Tento nový zdroj označený Beta Pictoris b je asi 1000 krát slabší, než přímé světlo hvězdy, které bylo z obrazových dat pečlivě odečteno. Tento zdroj je v jedné linii s diskem a pokud by se nacházel v naší sluneční soustavě, tak by se promítal do vzdálenosti Saturnu. Potvrzení, že tímto novým zdrojem je planeta by mohlo přijít, pokud budoucí pozorování budou moci prokázat, že se tento zdroj pohybuje na orbitě kolem hvězdy. Pokud se to potvrdí, tak to bude dosud nejbližší planeta zobrazená u mateřské hvězdy.

Štítky: Discovery, Exoplanet, Beta pictoris


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »