Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotné hvězdy rozlišené v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, and J. Maíz Apellániz (Instituto de Astrofísica de Andalucía, Spain)

Jak hmotné mohou hvězdy být? Velké, statné hvězdy žijí krátké bouřlivé životy, které mohou výrazně ovlivnit jejich okolí. Izolování hmotné hvězdy může být problematické, jelikož to, co se může zdát jako jediná jasná hvězda se může ve skutečnosti zvrtnout na několik hvězd blízko sebe. To byl i případ dvou nejjasnějších objektů, které jsou vidět v otevřené hvězdokupě Trumpler 16 v jižní mlhovině Carina. Po podrobné inspekci WR 25, nejjasnějšího objektu na snímku nahoře Hubblovým kosmickým dalekohledem bylo potvrzeno, že se skládá z přinejmenším dvou oddělených hvězd. Kromě toho objekt Tr16 -244, vpravo nahoře od WR 25, byl poprvé rozlišen na přinejmenším tři jednotlivé hvězdy. I tak má nejjasnější hvězda v WR 25 asi 50 násobek hmotnosti našeho Slunce, což z ní činí jednu z nejhmotnějších známých hvězd. Větry z těchto hvězd asi významně přispívají k velké bublině, uvnitř které se hvězdokupa nachází. Mlhovina Carina je domovem neobvykle tvarovaných prachových mračen a slavné proměnné hvězdy Eta Carinae ve vzdálenosti asi 7500 světelných let v souhvězdí Lodního kýlu (Carina).

Štítky: Hmotné hvězdy, Mlhovina Lodní záď, Trumpler 16


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »