Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsvit s Orionem nad horou Nemrut

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Co je to před Orionem? Čtyřicet kilometrů severně od Kahta v Turecku se nachází hora Nemrut ozdobená fragmenty velkých soch postavených před více jak 2000 lety. Tyto kamenné skulptury se kdysi tyčily do výšky skoro 10 metrů a představovaly lvy, orly, různé starověké bohy a krále Antiocha I Theose, který vládnul Kommagene od roku 86 do roku 38 před Kristem. Na kopci nahoře jsou vidět měsíčním světlem osvětlené ruiny těl některých sedících figur. Ve středu obrázku nahoře je vidět hlava Dia a těsně vedle horizontu je vidět královská hlava. Zcela v dálce je na tomto obrázku pořízeném před třemi měsíci dobře známé souhvězdí Orion. Ta červená skvrna pod pásem Orionu je Mlhovina Orion, zatímco ta jasná hvězda nalevo od Orionu je Sirius. Červený a zjasňující se obzor zcela vlevo oznamuje, že začne vycházet Slunce.

Štítky: Orion, Dawn, Mount Nemrut


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »