Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objev metanu v atmosféře Marsu

Uznání: NASA

Proč je na Marsu metan? Nikdo si není jistý. Důležité potvrzení existence metanu v atmosféře Marsu z minulého týdne podpořilo předchozí kontroverzní tvrzení učiněná již v roce 2003. K potvrzení došlo spektroskopicky s využitím velkých pozemských dalekohledů nalezením přesných barev absorbovaných na Marsu, které odpovídají těm, které metan absorbuje na Zemi. Vzhledem k tomu, že metan je v otevřené marťanské atmosféře zničen během pár let, tak přítomnost tohoto křehkého plynu ukazuje, že se v současnosti nějak z povrchu Marsu uvolňuje. Jednou z možností jsou pod povrchem žijící mikrobi, kteří ho vytvářejí, nebo v minulosti vytvořili. Pokud je to pravda, tak to otevírá vzrušující možnost, že je pod povrchem Marsu dokonce ještě dnes život. Na základě současných údajů je ovšem také možné, že tvoření metanu je čistě geologický proces, který potenciálně zahrnuje vulkanismus nebo rezavění a žádnou formu života. Na obrázku nahoře je na snímek Marsu superponovaná mapa nedávno detekovaného metanu.

Štítky: Mars, Life, Methane


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »