Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá rudá záře nad Minnesotou

Credit & Copyright: Tyler Blessing  

Co to na nebi proboha je? Pasažér Tyler Blessing při přistávání v Minneapolisu v Minnesotě v USA v roce 2002 poté, co jeho letadlo brzy zvečera sestoupilo pod úroveň oblačnosti, uviděl a vyfotografoval "velké zkroucené vrstvy zářícího světla sahající od mračen k zemi". Tato zář vypadala jinak než jiná neobvyklá světla, která lze typicky uvidět včetně krepuskulárních i antikrepuskulárních paprsků a také glorie. Přední možností, původně zmíněnou už fotografem je, že světelné vrstvy představují světlo zapadajícího slunce rozptylované padajícím deštěm. Tento jev by také alternativně mohl být podivným odrazem od okna. Čtenáři APODu, kteří už dříve ukázali impozantní schopnost využít své kolektivní inteligence k lepšímu porozumění vyfotografovaných nebeských anomálií, jsou zváni k online diskusi. EXIF údaje snímku ukazují, že byl pořízen 23. září 2002 ve 20:07 místního času, přičemž kamera mířila na severozápad. Ovál vpravo dole na zemi je dostihové závodiště Canterbury Downs.

Štítky: Airplane, Red glow, Minnesota


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »