Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé světelné pilíře nad Lotyšskem

Uznání a copyright: Aigar Truhin

Co se to děje nad tím městem? Při podrobnější prohlídce je patrné, že se tyto pilíře světla objevují nad jasnými světly a pravděpodobně souvisí s padajícími ledovými krystaly, které od těchto světel odrážejí světlo. Ale příčina, proč se tyto pilíře nahoře rozevírají není v současnosti známa a možná že by čtenáři APODu mohli pomoci s vysvětlením v online diskusním fóru. Snímek nahoře, stejně jako několik podobných snímků, byl pořízen minulý měsíc standardní digitální kamerou v Siguldě v Lotyšsku. Vzduch byl zaznamenán jako studený a byl opravdu plný malých ledových krystalků toho typu, o kterém je známo, že vytváří různé úctyhodné, ale dobře známé jevy na nebi jako jsou světelné pilíře, sluneční pilíře, falešná slunce a měsíční hala. Letošní studená zima se spoustou sněhu na některých místech severní polokoule dává nadšeným pozorovatelům nové a nečekané příležitosti vidět některé z těchto neobvyklých optických atmosférických jevů.
Oprava: Jindřich Suchánek upozornil na původně chybný překlad anglického názvu Latvia, správně je Lotyšsko.

Štítky: Light pillars, Unusual, Latvia


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »