Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Thorova přilba (NGC 2359) a planetární mlhovina

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo, Ray Gralak

Zdá se, že přes toto nádherné pole hvězd zprava zírá Thorova přilba (NGC 2359). Tento kout oblohy v souhvězdí Velkého psa (Canis Major) pokrývá asi 1.5 stupně, neboli 3 úplňky. Při bližším pohledu lze vlevo dole identifikovat objekt tohoto kosmického zírání jako slabou okrouhlou mlhovinu. Thorova přilba má heroické rozměry i na norského boha, měří asi 30 světelných let. Tato přilba je ve skutečnosti ovšem mezihvězdnou bublinou rozfouknutou rychlým větrem z jasné, hmotné hvězdy poblíž středu bubliny, který vymetl okolní molekulární mračno. Centrální Wolf-Rayetova hvězda je extrémně horký obr, stručně řečeno ve vývojové fázi před supernovou. Zato ta slabá okrouhlá mlhovina je planetární mlhovina, plynový rubáš umírající hvězdy o nízké hmotnosti. Vzdálenost k Thorově přilbě se odhaduje na asi 15 000 světelných let.

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc2359, Wolf rayet star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »