Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GLOBE v noci: pomáhá sledovat světelné znečištění

Uznání a copyright: Globe at Night Project, UCAR, International Year of Astronomy 2009

Kolik hvězd můžete uvidět? Projekt GLOBE v noci zve příští týden lidi z celého světa, aby šli v noci ven a podívali se nahoru! Přesněji, lidé by měli jít ven hodinu po západu Slunce a dívat se na souhvězdí Orion na západě. Web GLOBE v noci všechno usnadnil a připravil několik hvězdných mapek, takže můžete porovnat váš pohled na Orion a nemusíte přímo počítat hvězdy v Orionu. Možnosti sahají od jasné oblohy, kdy je v Orionu vidět jen několik hvězd až k velice tmavé obloze, kdy je v Orionu vidět více jak 100 hvězd. Na obrázku nahoře jsou výsledky z pozorovací kampaně v minulém roce. A jelikož rok 2009 je Mezinárodním rokem astronomie, tak je naděje, že tento rok vznikne ještě lepší mapa. Spoluprací na této snadné a zábavné činnosti můžete lidstvu pomoci lépe porozumět, jaké je na Zemi světelné znečištění.

Štítky: Hvězdy, Light pollution, Globe at Night


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »