Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4676: Když myš narazí

Uznání: ACS Science & Engineering Team, Hubble Space Telescope, NASA

Tyto dvě galaxie jedna druhou natahují. Díky svým dlouhým ohonům jsou známé jako "Myši" a každá z těchto spirálních galaxií už nejspíš prošla kolem té druhé. A asi se budou zase srážet a nakonec zcela splynou. Dlouhé ohony jsou vytvářeny poměrným rozdílem mezi gravitační přítažlivostí na blízkém a vzdáleném konci každé galaxie. Jelikož kosmické vzdálenosti jsou tak obrovské, tak tato kosmická interakce nastává zpomaleně - během stovek miliónů let. NGC 4676 se nachází asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices) a jsou nejspíše členy Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky. Snímek nahoře byl pořídil Hubblův kosmický dalekohled kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys), která je citlivější zobrazuje větší zorné pole, než předozí Hubblovy kamery. Tato kamera má během nadcházejícího letu raketoplánu naplánovánu údržbu.

Štítky: Galaxie ve srážce, NGC 4676, Mice


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »