Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4676: Když myš narazí

Uznání: ACS Science & Engineering Team, Hubble Space Telescope, NASA

Tyto dvě galaxie jedna druhou natahují. Díky svým dlouhým ohonům jsou známé jako "Myši" a každá z těchto spirálních galaxií už nejspíš prošla kolem té druhé. A asi se budou zase srážet a nakonec zcela splynou. Dlouhé ohony jsou vytvářeny poměrným rozdílem mezi gravitační přítažlivostí na blízkém a vzdáleném konci každé galaxie. Jelikož kosmické vzdálenosti jsou tak obrovské, tak tato kosmická interakce nastává zpomaleně - během stovek miliónů let. NGC 4676 se nachází asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices) a jsou nejspíše členy Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky. Snímek nahoře byl pořídil Hubblův kosmický dalekohled kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys), která je citlivější zobrazuje větší zorné pole, než předozí Hubblovy kamery. Tato kamera má během nadcházejícího letu raketoplánu naplánovánu údržbu.

Štítky: Galaxie ve srážce, NGC 4676, Mice


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabé NLC

Další informace »