Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duha Discovery

Uznání: NASA, Ben Cooper (Launch Photography)

V pátek 28. srpna minutu před půlnocí východoamerického času začal raketoplán Discovery po dlouhém oblouku stoupat do zamračené oblohy. Při sledování startu časovou expozicí z pozorovacího místa od Banánové řeky při pohledu k rampě 39A Kennedyho kosmického střediska byla zachycena tato jasná a pozoruhodně barevná stopa. Raketoplán Discovery se při letu STS-128 v neděli večer připojil k Mezinárodní kosmické stanici. Při této 13 denní výpravě vymění posádku kosmické stanice a dopraví přes 7 tun zásob a zařízení. Mezi zařízení patří i běžecká dráha COLBERT (Combined Operational Load Bearing External Resistance Treadmill).

Štítky: Raketoplán, Discovery, Launch, ISS, Sts128, Colbert


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »