Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné Slunce a srpek Země z kosmické stanice

Uznání: STS-129 Crew, NASA

Toto je jeden z těch pohledů z Mezinárodní kosmické stanice, které berou dech. Když minulý týden tuto orbitální základnu navštívil raketoplán Atlantis, tak venku z okna bylo vidět Slunce, srpek Země a dlouhé rameno slunečních panelů. Do pohledu jsou superponovány odrazy z okna i hexagonální artefakty objektivu kamery. Raketoplán přistál v pátek po úspěšné 10 denní výpravě, při které rozšířil a dozásobil ISS. Výprava raketoplánu s označením STS-129 přivezla zpátky na Zemi astronautku Nicole Stott, která na ISS pracovala jako letová inženýrka pro posádky Expedic 20 a 21.

Štítky: Slunce, Země, Kosmická stanice


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »