Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie s polárním prstencem NGC 660

Uznání a copyright: Immo Gerber and Dietmar Hager (TAO)

NGC 660 poblíž středu tohoto spletitého pole galaxií plave v hranicích souhvězdí Ryb (Pisces). Pekuliární vzhled této 20 miliónů světelných let vzdálené galaxie se označuje jako galaxie s polárním prstencem. Galaxie s polárním prstencem jsou vzácným typem galaxií s podstatnou částí populace hvězd, plynu a prachu obíhající v prstenci skoro v pravém úhlu k rovině plochého galaktického disku. Tato bizarní konfigurace by mohla být způsobena náhodně zachyceným materiálem z procházející galaxie diskem galaxie, přičemž se zachycené trosky rozptýlily do rotačního prstence. Galaxie s polárním prstencem mohou být využity při výzkumu tvaru jinak neviditelného hala temné hmoty výpočtem gravitačního vlivu temné hmoty na rotaci prstence a disku. Prstenec v NGC 660 má asi 40 000 světelných let a je širší než disk.
Oprava:Pavel Pojar upozornil na správné znění slova bizarní.

Štítky: Temní hmota, Galaxie, Polární prstenec, Ngc660


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »