Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův hexagon přichází na světlo

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Věřte nebo ne, toto je severní pól Saturnu. Zatím není jasné, jak ten neobvyklý hexagonální oblačný systém, který obepíná Saturnův severní pól vznikl, jak udržuje svůj tvar, ani jak dlouho bude trvat. Hexagon byl původně objeven při průletech Voyagerů kolem Saturnu v letech 1980 a nikdo nikdy neviděl nic takového nikde jinde ve Sluneční soustavě. I když jeho infračervená záře byla již dříve pozorována družicí Saturnu Cassini, tak v minulém roce byl tento záhadný hexagonální systém poprvé při Cassiniho návštěvě plně osvětlen slunečním světlem. Od té doby Cassini zobrazil tento rotující hexagon ve viditelném světle dostatečně krát, aby bylo možné vytvořit filmovou smyčku. Střed pólu nebyl dost dobře zachycen a tak byl vyloučen. Tento film ukazuje hodně nečekaných pohybů mračen, jako jsou vlny vyvěrající z rohů hexagonu. Planetární vědci budou zcela nepochybně dlouho pokračovat ve studiu této neobvyklé oblačné formace.

Štítky: Saturn, Severní pól, Hexagon


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »