Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus Remastered

Credit: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá Saturnův pastýřský měsíc Prometheus? Surové snímky z lednového průletu kosmické sondy Cassini kolem tohoto maličkého měsíčku ukázaly na zrnitých obrazech vzrušující podrobnosti, ale nyní tým Cassini tyto snímky digitálně vyčistil a tak se ukázalo více podrobností. Prometheus na snímku nahoře daleko jasněji ukazuje oblý tvar stejně jako četné krátery přes svoji 100 km délku. Jasná část Promethea na snímku nahoře je přímo osvětlená Sluncem, zatímco většina jeho tmavé části je stále rozpoznatelná díky slunečnímu světlu, které je odrážené od Saturnu. Tyto nové podrobnosti spolu s vysokou odrazivostí tohoto měsíce nyní mohou lidstvu pomoci lépe porozumět historii Promethea a Saturnových prstenců. Sonda Cassini má dnes v plánu průlet kolem největšího Saturnova měsíce Titanu a ve středu má proletět ve vzdálenosti jen 600 kilometrů od Dione.

Štítky: Saturn, Cassini, Prometheus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »