Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bloop: Tajemný zvuk z hloubi oceánu

Uznání: NOAA, SOSUS

Jak vzniká tento podivný zvuk v pozemském Tichém oceánu? Na obrázku nahoře je vizuální reprezentace hlasitého a neobvyklého zvuku nazvaného bloop, který zachytily v roce 1997 hloubkové podmořské mikrofony. V grafu nahoře je na vodorovné ose čas a na svislé ose se objevuje zvuk a jasnost vyznačuje hlasitost. Ačkoliv jsou bloopy jedny z nejhlasitějších zvuků jakéhokoliv druhu zaznamenaného v pozemských oceánech, tak jejich původ zůstává neznámý. Tento bloop několikrát zvučel u jižního pobřeží Jižní Ameriky a byl slyšitelný 5 000 kilometrů daleko. I když se tento zvuk podobá zvukům vyluzovaným žijícími organismy, tak ani dosti velké modré velryby si nebroukají tak hlasitě. Tyto zvuky vedou k hypotéze, že se v neprozkoumaných temnotách pozemských hlubokých oceánů ukrývají ještě větší formy života. Méně inspirující možností je, že tyto zvuky jsou výsledkem nějakého tření ledovců. Od roku 1997 nebyly žádné další bloopy slyšet, i když jiné hlasité a nevysvětlené zvuky zaznamenány byly.

Štítky: Oceán, Sound, Bloop


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »