Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání a copyright: R. Corradi (Isaac Newton Group), Nordic Optical Telescope

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejznámějších planetárních mlhovin na obloze. Přímo ve středu tohoto nádherného obrázku ve falešných barvách zpracovaného tak, aby vyniklo obří, ale velmi slabé halo plynného materiálu velké přes tři světelné roky, které je kolem jasnější a dobře známé planetární mlhoviny, jsou vidět neodbytně působivé symetrie. Kompozitní snímek pořízený z dat Nordického optického dalekohledu na Kanárských ostrovech ukazuje rozsáhlou emisi mlhoviny. Planetárním mlhovinám se dlouho věnovala pozornost jako závěrečným fázím života Slunci podobných hvězd. Ovšem teprve nedávno kolem některých planetárních mlhovin byla objevena hala jako je toto, která vznikla z už dříve odhozeného materiálu při předchozích epizodách hvězdného vývoje. Zatímco fáze planetární mlhoviny trvá asi kolem 10 000 let, tak astronomové odhadují věk vnějších vláknitých částí tohoto hala na 50 000 až 90 000 let.

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc 6543, Cat's eye nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »