Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter ze stratosféry

Uznání: Infrared - NASA, USRA, DSI, Cornell Univ. / Visible - Anthony Wesley

Stratosférická observatoř pro infračervenou astronomii SOFIA zachytila na snímcích 26. května z výšky 10,5 km svoje "první světlo". Při letu nad většinou vodní páry na Zemi, která absorbuje infračervené světlo, pořídila SOFIA mezi jinými i tento pozoruhodný snímek Jupiteru ve falešných barvách (pravý panel). Vlevo je pro srovnání nedávný pozemní snímek ve viditelném světle. Oba snímky zobrazují vládnoucího plynového obra bez jeho tmavého jižního rovníkového pásu (normálně je vidět při této orientaci na horní polokouli). Tento dobře známý útvar zmizel z pohledu počátkem května. Jasný bílý pás na SOFIA snímku je oblast v oblačnosti Jupiteru, která je pro infračervené světlo průhledná a nabízí letmý pohled pod vrcholky mraků.

Štítky: Jupiter, Infračervený, Sofia, First light, Southern equatorial belt


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »