Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výchoz Comanche na Marsu ukazuje vlídnou minulost

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Mohl být kdysi život na Marsu? Dnes by ani žádné zvíře ani žádná rostlina ze Země nemohla na Marsu dlouho přežít, jelikož přinejmenším jedna z klíčových složek, tekoucí voda na rezavém povrchu rudé planety v podstatě chybí. I když údaje z marťanských vozítek naznačují, že Mars mohl mít před dlouhou dobou na svém povrchu kapalnou vodu, ovšem ta nejspíš byla pro známé formy života příliš kyselá. Nová podrobná analýza neobvyklého výchozu skaliska a půdy, který v roce 2005 náhodně objevilo vozítko Spirit, ukázalo náznak, že ne celý Mars byl vždy tak kyselý. Dotčený kopeček s výchozem se jmenuje Comanche, je vidět v horní části obrázku nahoře a obsahuje neobvykle vysokou koncentraci uhličitanů hořčíku a železa. Snímek nahoře je vidět ve zvýrazněných barvách, které zdůrazňují rozdíly ve složení. Jelikož se tyto uhličitany rozpouštějí v kyselině, tak existence těchto výchozů naznačuje, že tekoucí voda na Marsu byla snad možná méně kyselá a byla vhodnější pro život. Podrobnější analýzy a pátrání po dalších známkách budou zcela jistě pokračovat.
Oprava: Na správný geologický termín výchoz upozornil 30.8. Jaroslav Zajíc

Štítky: Mars, Life, Comanche Outcrop, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »