Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Jupiteru se znovu objevuje tmavý pruh

Uznání: NASA's JPL, U. Oxford, UC Berkeley, Gemini Obs. (North), USC Philippines

Proč na Jupiteru mračna cirkulující kolem celé planety mizí a zase se objevují? Ačkoliv skutečná příčina zůstává neznámá, tak planetární meteorologové začínají lépe rozumět tomu, co se děje. Tento rok nečekaně zmizel Jupiterův tmavý jižní rovníkový pás SEB (Southern Equatorial Belt). Těchto změn si poprvé všimli amatéři, kteří Jupiter sledují naplno. Bylo vidět, jak se předtím u jižního rovníkového pásu mění barvy, ačkoliv změna nebyla nikdy podrobně zachycena. Detailní profesionální pozorování ukázala, že se nad tmavým pásem kolem planety utvořila vysoko letící světlá amoniaková mračna. Nyní se tato světlá mračna rozpadají a zase odhalují nižší tmavé mraky. Na obrázku nahoře snímky v dalekém infračerveném světle před dvěma týdny ve falešné červené barvě ukazují nad vracejícím se tmavým pásem aktivní silný bouřkový systém. Pozorování Jupiterovy oblačné opery a to, jak jí rozumíme, bude jistě pokračovat.

Štítky: Jupiter, Bouře, Belt


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »