Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema 2010

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Zajímalo by vás při pohledu zpět na tento rok 2010, kde bylo na obloze Slunce vždycky v 9 hodin ráno UT? Samozřejmě, že vás to zajímá. Už ani nemusíte dále hledat odpověď! Bylo to vždy někde na křivce na nebi ve tvaru osmičky zvané analema. Tato kompozitní analema se skládá ze 36 jednotlivých snímků Slunce pořízených vždy v 9:00 UT ze zahrádky u domu ve Veszprému v Maďarsku během celého roku, plus jeden snímek bez slunečního filtru. Snímek pozadí byl pořízen 9. října při slunném odpoledni v 13:45 UT. Vlevo je vidět stín fotografa. Polohy Slunce ve dnech slunovratu 2010 jsou extrémní body na křivce analemy nahoře (21. červen) a dole (21. prosinec). Ve dnech rovnodenonsti (20. března, 23. září) bylo Slunce v polovině křivky mezi oběma slunovraty. Vznešenou křivku analemy vytváří sklon zemské osy a změny rychlosti v jejím pohybu po eliptické dráze.

Štítky: Slunce, Analemma, Figure 8, No further


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »