Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Studená skvrna CMB

Uznání: WMAP Science Team, NASA

Jak mohla být část raného vesmíru tak studená? Nikdo s jistotou neví a hodně astronomů si myslí, že studená skvrna CMB záření kosmického mikrovlnného pozadí CMB (cosmic microwave background) nestojí za zvláštní pozornost. Jak raný vesmír expandoval a chladnul, tak se náhle a předvídatelně stal průhledným. Fotony, které k nám z této epochy přicházejí, vidíme kolem nás jako CMB. Toto radiační pole je nyní celkem uniformní, ale vykazuje i mírně teplejší a studenější skvrny, které hodně vypovídají o raném vesmíru, který se do nich otisknul. Kromě možná jedné skvrny. Tato CMB studená skvrna zakroužkovaná na celooblohové sedmileté mapě WMAP přitahuje pozornost tím, že je možná příliš velká a příliš studená, než aby šla snadno vysvětlit. K publikovaným spekulacím patří hypotézy o superprázdnotě, o kosmické textuře, nebo dokonce o kvantové provázanosti s paralelním vesmírem. Je ovšem docela možné, že i docela obyčejný vesmír může vykazovat takové statistické odchylky a tak vysvětlení studené skvrny CMB mohou více vypovídat o lidské představivosti, než o raném vesmíru.

Štítky: Mikrovlnné pozadí, CMB, Cold spot


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »