Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symfonie GRB 110328A

Credit: NASA, ESA, and A. Fruchter (STScI)

Když 28. března družice Země Swift detekovala ze zdroje GRB 110328A vzplanutí vysokofrekvenčního gama záření, tak náhle začala symfonie celoplanetárního pozorování. Když ten samý zdroj po 45 minutové přestávce zase vzplanul, bylo jasné, že toto není typický gama záblesk. Dvanáct hodin po prvních fanfárách astronomové pomocí 2,5 m dalekohledu NOT (Nordic Optical Telescope) zazvonili pozorováním optického protějšku. Počátkem příštího dne byla exploze zachycena v barytonově nízkých frekvencích rádiových vln parabolami radioteleskopu ELVA v USA. Později se do hry sledováním optického protějšku zapojilo mnoho optických dalekohledů, včetně 8 m dalekohledu Gemini Sever. Neobvyklý zdroj byl zaznamenán i ve vyšších rentgenových registrech observatoří Chandra a bezprostředně po celý týden následovaly sopránovější gama rejstříky. Pořízením tohoto snímku v optickém a infračerveném světle se k chóru přidal Hubblův kosmický dalekohled a potvrdil, že k záblesku došlo ve směru od galaxie s rudým posuvem 0,351. Pokud tato exploze s touto galaxií souvisí, tak nastala když byl vesmír starý asi dvě třetiny současného věku. Hodně se spekuluje, že tento neobvyklý gama záblesk přísluší hvězdě, kterou trhá superhmotná černá díra ve středu galaxie, přičemž záhadné charakteristiky této vzdálené detonace se nadále zkoumají.

Štítky: Gama vzplanutí, Multiwavelength, Swift, GRB 110328A


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »