Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na Saturn ze sondy Cassini

Uznání: Images: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Video Compilation: Chris Abbas;
Music Credit & License: Co uviděla sonda Cassini po svém příletu k Saturnu? Video s hudbou nahoře ukazuje některé zajímavosti. V první zrychlené sekvenci (00:07) se objevuje svislá čára, která je ve skutečnosti tenkými prstenci Saturnu z boku. Brzy poté proletí kolem Saturnův měsíc. Další sekvence (00:11) ukazuje neobvyklý Saturnův vlnitý prstenec F, který je udržován dvěma pastýřskými měsíci, které ho ale trvale ruší. Poté se objeví většina Saturnova rozsáhlého systému prstenců, někdy i v kontrastu proti samotné ohromné planetě. Je vidět oblačné systémy na Titanu (00:39) a Saturnu (00:41). Poté jsou vidět krátké záběry průletů kolem několika Saturnových měsíců včetně Phoebe, Mimase, Epimetheuse a Japeta. V dalších sekvencích kolem sebe procházejí měsíce Saturnu, jak kolem něho obíhají. Pozadí hvězd někdy naruší průchod jasného měsíčku. Kosmická sonda Cassini od roku 2004 zmnohonásobila znalost lidstva o Saturnu a jeho měsících.

Štítky: Saturn, Cassini, Film, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »