Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Představení komety Garradd

Uznání a copyright: John Chumack (Galactic Images)

Další velká sněhová koule se valí ke Slunci. Kometu Garradd objevil před dvěma roky Gordon Garradd v Austrálii a nyní je při deváté vizuální magnitudě vidět i malými dalekohledy. Tato kometa nese oficiální označení C/2009 P1 (Garradd) a bude se asi nadále zjasňovat, přičemž nedávné předpovědi umísťují vrchol jasnosti v únoru 2012 na šestou nebo sedmou magnitudu, těsně pod viditelnost pouhým okem. Kometa Garradd již ukazuje krátký ohon, který je na negativním snímku nahoře pořízeném z Yellow Springs, Ohio, USA vidět jako protažená mlhavá šmouha. Do vnitřní Sluneční soustavy se v současnosti přibližují i další komety, přičemž se také zjasňují, včetně komety C/2010 X1 (Elenin), která počátkem září dosáhne téměř šesté magnitudy, 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková na svém vrcholu v polovině srpna zřejmě překročí osmou magnitudu a C/2011 L4 (PANSTARRS) se může dokonce v prvních měsících roku 2013 stát viditelnou i pouhým okem.

Štítky: Sluneční soustava, Comet Garradd, Snowball


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »