Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kladivo versus pírko na Měsíci

Uznání: Apollo 15 Crew, NASA

Když zároveň upustíte kladivo a pírko, co dopadne na zem jako první? Na Zemi je to kladivo, ale je to jen díky odporu vzduchu? Vědci ještě před Galileem o tom přemítali a tento jednoduchý experiment zkoušeli a cítili, že bez odporu vzduchu by všechny objekty padaly stejným způsobem. Galileo tento princip zkoušel sám a zaznamenal, že dvě těžké koule o různých hmotnostech dosáhly země zároveň, ačkoliv hodně historiků je skeptických, že to zkoušel z nakloněné věže v Pise v Itálii jak praví lidové podání. Dobrým místem bez odporu vzduchu pro testování tohoto principu ekvivalence je pozemský Měsíc, takže v roce 1971 astronaut David Scott z Apolla 15 na povrch Měsíce upustil zároveň kladivo a pírko. Tak jak vědci včetně Galilea a Einsteina předpověděli, oba objekty dopadly na měsíční povrch zároveň. To demonstrovalo princip ekvivalence, který praví, že zrychlení objektu závisí na gravitaci a nikoliv na jeho hmotnosti, hustotě, složení, barvě, tvaru nebo čemkoliv jiném. Princip ekvivalence je pro moderní fyziku tak důležitý, že se o něm dodnes debatuje a testuje se.

Štítky: Hammer, Feather, Equivalence principle, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »