Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid Leonidy nad Tenerife

Uznání a copyright: Juergen Rendtel (AIP Potsdam), IMO

Historicky aktivní roj Leonid byl tento rok zastíněn jasným měsíčním světlem. Přesto ale věrní pozorovatelé oblohy viděli vrchol aktivity 18. listopadu a ani záře měsíčního světla nedokázala přesvítit tento brilantní bolid. Barevná stopa tohoto meteoru i závěrečný záblesk byl zachycen časně ráno na západní obloze na Kanárských ostrovech nad observatoří Observatorio del Teide na Tenerife. Leonidy jsou vlastně částice prachu zametané naší Zemí, když zrovna prochází kolem dráhy periodické komety Tempel-Tuttle a typicky vstupují do atmosféry rychlostí téměř 70 kilometrů za sekundu. Širokoúhlá, od Měsíce odvrácená kamera, také poblíž středu zachytila jasné hvězdy v dobře známých souhvězdích Orion a Býk. Na vložených snímcích jsou dvě expozice trvalé stopy bolidu. Tyto dva následné snímky sledují záblesk meteoru po několika minutách, když výškový vítr slabou kouřovou stopu rozptýlil. Na obou velkých budovách jsou vidět dalekohledy GREGOR s červenou kopulí a vakuový věžový sluneční dalekohled u pravého okraje, oba jsou sluneční dalekohledy.

Štítky: Meteor, Observatoř, Meteorický roj Leonid, Bolid, Teide, Tenerife


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »