Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Případ chybějící složky supernovy

Uznání: X-ray: NASA/CXC/SAO/J. Hughes et al., Optical: NASA/ESA/Hubble Heritage Team (STScI /AURA)

Kde je ta další hvězda? Ve středu zbytku této supernovy by měla být hvězda, která doprovázela hvězdu, která vybuchla. Nalezení této hvězdy je důležité pro pochopení toho, jak supernovy typu Ia vybuchují, což by zase mohlo vést k lepšímu pochopení, proč je jasnost takových výbuchů tak předvídatelná, což je zase klíčem ke kalibraci našeho vesmíru. Potíž je, že dokonce ani po podrobné prohlídce středu SNR 0509-67.5 nebyla žádná hvězda nalezena. To znamená, že doprovodná složka je záhadně velmi slabá, mnohem slabší, než mnoho typů jasných obrů, kteří byli předchozími kandidáty. Z toho plyne, že doprovodná hvězda by mohla být slabým bílým trpaslíkem, podobným, ale méně hmotným, než hvězda, která vybuchla. SNR 0509-67.5 je vidět nahoře jak červeně svítící ve viditelném světle na snímku Hubblovým kosmickým dalekohledem, tak v rentgenovém světle, které je vidět ve falešné zelené barvě na snímku z observatoře Chandra. Položte kurzor na snímek a uvidíte zvýrazněnou centrální oblast s chybějící složkou.

Štítky: Supernova, Type Ia, Binary companion, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »