Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io: Měsíc před Jupiterem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak velký je Jupiterův měsíc Io? Nejvíc soptící těleso ve Sluneční soustavě Io má průměr 3600 kilometrů, což je asi velikost jediné přirozené družice Země. Tento inspirativí pohled na aktivní Io s největší plynovou planetou v pozadí, který na konci milenia zachytila kosmická sonda Cassini při svém průletu kolem Jupiteru, zároveň umožňuje porovnat relativní velikost největší planety. Ačkoliv se Io na snímku nahoře jeví před vířícími jupiterovými mraky, tak ve skutečnosti obíhá kolem Jupiteru jednou za 42 hodin ve vzdálenosti 420 000 kilometrů od jeho středu. To staví Io téměř 350 000 kilometrů nad vrcholky jupiterových mraků, což se přibližně rovná vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Samotná sonda Cassini byla při pořizování obrazových dat od Jupiteru vzdálena asi 10 miliónů kilometrů.

Štítky: Io, Jupiter, Cassini


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »