Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Štír v červené a modré

Uznání a copyright: John Davis

Mračna kosmického prachu zeslabují světlo hvězd pozadí. Ale také odrážejí světlo okolních hvězd. Jelikož jasné hvězdy silně září v modré části viditelného spektra a mezihvězdný prach rozptyluje modré světlo více než červené, tak prachové mlhoviny bývají modré. Nádhernými příklady jsou modré reflekční mlhoviny u jasných, horkých hvězd Pi a Delta Scorpii (vlevo nahoře a vpravo dole) na této teleskopické krajině v hlavě souhvězdí Štíra. Kontrastní červené emisní mlhoviny také způsobuje energetické záření horkých hvězd. Ultrafialové fotony ionizují atomy vodíku v mezihvězdných mračnech a elektrony při rekombinaci vytvářejí charakteristickou červenou emisní čáru hydrogen alfa. Mlhoviny se nacházejí asi 600 světelných let daleko a jsou v druhé verzi Sharplessova katalogu s označením Sh2-1 (vlevo s reflekční mlhovinou VdB 99) a Sh2-7. Zorné pole by v této vzdálenosti měřilo asi 40 světelných let.

Štítky: Mlhovina, Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, Vdb99, Sh2-1, Sh2-7, Pi scorpii, Delta scorpii


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »