Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malebný přechod Venuše

Uznání a copyright: David Cortner

Vzácný přechod Venuše přes Slunce v roce 2004 byl jednou z nejvíce fotografovaných událostí na obloze v historii. Z oblastí, kde bylo možné přechod pozorovat: z Evropy a většiny Azie, Afriky a Severní Ameriky přišla záplava jak vědeckých, tak uměleckých snímků. Solární fotografové po vědecké stránce potvrdili, že efekt černé kapky se opravdu spíše vztahuje ke zřetelnosti pozorování kamerou nebo dalekohledem, než k atmosféře Venuše. Umělecké snímky lze rozdělit do několika kategorií. Jeden typ zachytil přechod před velice podrobným Sluncem. Další kategorie zachytává dvojité výskyty jako třeba siluetu jak Venuše, tak letadla nebo siluety Venuše a Mezinárodní kosmické stanice na nízké oběžné dráze Země. Třetí typ snímků zahrnuje příhodné uspořádání zajímavých mraků, jak je vidět například na snímku nahoře ze Severní Karolíny v USA. Nadšení pozorovatelé oblohy se na celém světě už těší na nadcházející přechod Venuše toto úterý (středa ráno SELČ). Bylo by zajímavé vědět, zda někdo bude naživu a bude si pamatovat jak tento přechod Venuše, tak ten příští v roce 2117.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »