Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání Měsíce s Jitřenkou

Uznání a copyright: Kwon, O Chul (TWAN)

Toulavá Venuše nyní vychází za tmy před úsvitem a září jako brilantní Jitřenka. Její těsná konjunkce s Měsícem 13. srpna se těšila pozornosti po celé Zemi. Ovšem pozorovatelům ve východní Azii se dostalo i lunárního zákrytu, jelikož ubývající srpek Měsíce prošel na stále ještě tmavé obloze přímo před touto jasnou planetou. Tento složený obrázek se skládá ze snímků pořizovaných v 10 minutových intervalech, které sledují tuto nebeskou podívanou (vimeo video) nad mračny a světly města Taebaek v Koreji. Zákryt začíná u obzoru a jak pár stoupá, tak pokračuje. Venuše nejprve zmizí za osvětleným srpkem Měsíce a před úsvitem se vynoří zpoza tmavého okraje Měsíce.

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Korea


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »