Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Super úplněk versus mikro úplněk

Uznání a copyright: Catalin Paduraru

Viděli jste ve středu v noci velký, jasný, krásný úplněk? Ve skutečnosti to byl mikro úplněk, mikro Měsíc! Zdánlivý nejmenší Měsíc tu noc dosáhl své nejplnější fáze na eliptické dráze kolem Země poblíž svého nejvzdálenějšího bodu, pouhé 4 hodiny před apogeem. Předtím v tomto roce dne 6. května byl zase super Měsíc poblíž perigea, nejbližšího bodu na své dráze. Na těchto dvou panelech s odpovídajícími teleskopickými snímky z rumunské Bukurešti je vidět poměrná zdánlivá velikost mikro Měsíce z 28. listopadu (vpravo) ve srovnání se slavným super Měsícem z 6. května Rozdíl zdánlivé velikosti představuje rozdíl vzdálenosti něco pod 50 000 kilometrů mezi apogeem a perigeem při střední vzdálenosti Měsíce asi 385 000 kilometrů. Jak dlouho budete muset čekat na další mikro úplněk? Do 16. ledna 2014, kdy plná fáze nastane 3 hodiny od apogea.

Štítky: Měsíc, Přízemí, Odzemí


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »