Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Helene

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Stereo Image by Roberto Beltramini

Nasaďte si červenomodré brýle a pojďte se vznášet vedle malého, ledového Saturnova měsíčku Helene. Odpovídajícím způsobem pojmenovaný měsíc Helene je jedním ze čtyř známých Trojanů, kteří se tak nazývají proto, protože obíhají v Lagrangeově bodě. Lagrangeův bod je gravitačně stabilní místo poblíž dvou hmotných těles, v tomto případě Saturnu a velkého měsíce Dione. Měsíček nepravidelného tvaru Helene (zhruba 36 x 32 x 30 kilometrů) obíhá ve vedoucím Lagrangeově bodě, zatímco bratrský ledový měsíček Polydeuces Dione následuje v následném Lagrangeově bodě. Ostrý stereo anaglyf vznikl ze dvou snímků ze sondy Cassini (N00172886, N00172892), které byly pořízeny při těsném průletu v roce 2011. Ukazuje část polokoule Helene přivrácenou k Saturnu poďobanou krátery a něčím jako jsou úžlabiny.

Štítky: Měsíc, Saturn, Stereo, Helene, Trojan moon, Lagrange point


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »