Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2736: Mlhovina Tužka

Uznání a copyright: Martin Pugh

Tyto tenké, jasné, krajkovité filamenty, které se na tomto krásném, podrobném, barevném kompozitu pohybují zleva doprava, jsou ve skutečnosti dlouhé vlny v plástvi zářícího plynu, která je vidět z boku. Tato mezihvězdná rázová vlna se vesmírem pohybuje rychlostí přes 500 000 kilometrů za hodinu. Protáhlý vzhled mlhoviny katalogizované jako NGC 2736 naznačuje i její populární název Tužka. Mlhovina Tužka je dlouhá asi 5 světelných let, je asi 800 světelných let daleko, ale představuje pouze malou část zbytku supernovy v Plachtách. Samotný zbytek supernovy v Plachtách má průměr asi 100 světelných let a rozpínající se mračno trosek hvězdy bylo vidět explodovat před asi 11 000 let. Rázová vlna se původně pohybovala rychlostí miliónu kilometrů za hodinu, ale značně se zpomalila při zametání okolního mezihvězdného materiálu. Na širokoúhlém snímku přes úzkopásmové filtry červené a modrozelené barvy sledují charakteristickou záři ionizovaného vodíku a atomů kyslíku.

Štítky: Rázová vlna, Zbytek supernovy, Vela, Pencil Nebula, Ngc2736


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »