Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Extrasolární superzemě Gliese 1214b může mít vodu

Uznání ilustrace a licence: ESO, L. Calçada

Může být na této planetě voda? Vzhledem k tomu, jak blízko je Gliese 1214b u své mateřské hvězdy, tak pokud by tam byla nějaká voda, tak jistě jen ve formě páry. Na umělecké ilustraci nahoře je superzemě Gliese 1214b zobrazena před svojí mateřskou hvězdou, dochází k minizatmění a tím dává lidstvu na vědomí svoji přítomnost. Exoplaneta Gliese 1214b, nebo též GJ 1214b, se označuje jako superzemě proto, že je větší než Země, ale menší než planeta Neptun. Celý planetární systém Gliese 1214 je nejbližším známým systémem od Slunce, je daleko pouhých 42 světelných let. Mateřská hvězda Gliese 1214 je o něco menší a chladnější verzí našeho Slunce. Nedávná pozorování dalekohledem Subaru na Havaji nalezla něco málo planetou rozptýleného modrého světla od mateřské hvězdy. To se zdá nejvíc odpovídat planetě s vodnatou atmosférou, i když je stále možné, že superzemě má mračna tak tlustá, že se rozptýlí jen málo jakékoliv barvy. Detekce vody na exoplanetách je důležitá zvláště proto, že formy života na Zemi potřebují k přežití vodu.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Voda, Gliese 1214b, Superearth


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »