Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars, Ceres, Vesta

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Ta jasně červená hvězda, které jste si všimli vycházet po západu Slunce, není vůbec hvězda. Je to Mars, rudá planeta. Mars je nyní blízko své opozice 8. dubna 2014, spěje ke svému největšímu přiblížení 14. dubna a na pozemské obloze opisuje smyčku souhvězdím Panny (Virgo) na opačné straně od Slunce. Mars zcela jasně přezařuje modravou Spicu, alfa hvězdu v Panně a na tomto snímku z počátku dubna, který zahrnuje i další dvě tělesa Sluneční soustavy blížící se do opozice, je ve středu. Vlevo je malý a slabý asteroid Vesta a trpasličí planeta Ceres, obě nedaleko hvězdy tau Virginis. Také si můžete představit kosmickou sondu NASA Dawn, které mezi oběma malými světy nyní přelétá. Sonda Dawn opustila Vestu v září 2012 a její iontový motor ji vytrvale pohání, aby se shodla s oběžnou dráhou Ceresu, což má nastat v únoru 2015. Poblíž Marsu se v noci 14./15. dubna také můžete na pozemské obloze podívat na Měsíc na opačné straně od Slunce a uvidět úplné zatmění Měsíce.
Oprava: Na překlep v datu příletu k Ceresu upozornil Tomáš Rett.

Štítky: Mars, Vesta, Opposition, Ceres


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »