Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na jezeře Waterton

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka / TWAN / www.blue-moon.ca

Tato sekvence úplného zatmění Měsíce pořízená 15. dubna míří na jih na zamrzlé jezero Waterton v národním parku Waterton Lakes National Park v Albertě v Kanadě. Na nejvzdálenějším horizontu jsou vrcholky z národního parku Glacier National Park v USA. Expozice každých 10 minut zachytily polohy a fáze zatmělého Měsíce, když opisoval oblouk zleva doprava nad rozeklaným obzorem a nad světly města Waterton. Sekvence zachycuje zhruba 80 minut trvání úplné fáze zatmění. Dobu trvání zatmění Měsíce změřil v roce 270 př.Kr. řecký astronom Aristarchus, i když nejspíš bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto z doby trvání zatmění s využitím geometrie odvodil jednoduchý a přesný způsob výpočtu vzdálenosti Měsíce. Tato současná sekvence zatmění sleduje také postupné polohy Marsu vpravo nahoře nad Měsícem, jasné hvězdy Spica vedle zčervenalého lunárního disku a Saturnu vlevo dole.

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Tle


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »