Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na jezeře Waterton

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka / TWAN / www.blue-moon.ca

Tato sekvence úplného zatmění Měsíce pořízená 15. dubna míří na jih na zamrzlé jezero Waterton v národním parku Waterton Lakes National Park v Albertě v Kanadě. Na nejvzdálenějším horizontu jsou vrcholky z národního parku Glacier National Park v USA. Expozice každých 10 minut zachytily polohy a fáze zatmělého Měsíce, když opisoval oblouk zleva doprava nad rozeklaným obzorem a nad světly města Waterton. Sekvence zachycuje zhruba 80 minut trvání úplné fáze zatmění. Dobu trvání zatmění Měsíce změřil v roce 270 př.Kr. řecký astronom Aristarchus, i když nejspíš bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto z doby trvání zatmění s využitím geometrie odvodil jednoduchý a přesný způsob výpočtu vzdálenosti Měsíce. Tato současná sekvence zatmění sleduje také postupné polohy Marsu vpravo nahoře nad Měsícem, jasné hvězdy Spica vedle zčervenalého lunárního disku a Saturnu vlevo dole.

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Tle


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »