Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrý most hvězd mezi kupami galaxií

Uznání: NASA, ESA, G. Tremblay (ESO) et al.;
Acknowledgment: Hubble Heritage Team (STScI/AURA) - ESA/Hubble Collaboration

Proč vede středem této kupy galaxií modrý most hvězd? Zaprvé, kupa s označením SDSS J1531+3414 obsahuje mnoho velkých žlutých eliptických galaxií. Na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu nahoře je vidět, že střed kupy obklopuje mnoho neobvyklých tenkých a zakřivených filamentů, které jsou ve skutečnosti vzdálené galaxie, jejichž obrazy byly zvětšeny a protaženy jevem gravitační čočky této hmotné kupy. Ještě neobvyklejší je ovšem zakroucený modrý filament u dvou velkých eliptických galaxií ve středu kupy. Bližší průzkum filamentů ukazuje, že většina mostu vznikla spíše slapovými jevy při splynutí dvou eliptických galaxií v centru, než u galaxií v pozadí, které mají obraz zborcený gravitační čočkou. Uzlíky v mostu jsou kondenzační oblasti, které září modrým světlem z hmotných mladých hvězd. Centrální oblast kupy se bude jistě nadále zkoumat a její jedinečnost z ní činí zajímavou labolatoř vzniku hvězd.

Štítky: Star-formation, Elliptical galaxy, Kupa galaxií


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »