Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Před 4 miliardami let: Zbitá Země

Uznání ilustrace: Simone Marchi (SwRI), SSERVI, NASA

Na Zemi nebylo bezpečného místa. Před 4 miliardami let, v nejstarším eonu Hadaiku, byla naše Sluneční soustava nebezpečnou střelnicí velkých balvanů a kusů ledu. Nedávné zkoumání údajů o bombardování Měsíce a Země ukazuje, že celý povrch Země byl postupně rozvrácen, tak se skryla dávná geologická historie naší zeměkoule a vznikl zbitý svět bez žádných pozůstatků dřívějších zemských útvarů. Takový déšť devastace způsobil přežití jakéhokoliv života velice obtížné, i když bakterie by mohly vysoké teploty vydržet, takže měly nejlepší šance ze všech. Oceány, které by v tomto období vznikly by se po zvlášť těžkých impaktech vyvařily, aby se vzápětí znovu objevily. Umělecká ilustrace nahoře líčí, jak by mohla Země v této epoše vypadat, s denní stranou posetou kruhovými impaktními útvary a s toky žhavé lávy, které jsou vidět v noci. O miliardu let později v klidnější Sluneční soustavě vznikl první pozemský superkontinent.

Štítky: Země, Asteroids, Impacts


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »